Jedyny bat na oporną załogę to przedawnienie
Nawet jesli pracownik nie wykorzystał w zeszłym roku czterech dni urlopu na żądanie, szef nie zmusi go do ich wybrania w żadnym czasie
- Czy i jak można ukarać pracodawcę, który nie udzielił zaległego urlopu za 2011 r. do końca września? Czy danie urlopu w październiku może zniwelować karę? - pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, w którym podwładny nabył do niego prawo. Powinno się to odbywać zgodnie z planem urlopów lub w uzgodnieniu z pracownikiem - na jego wniosek.
Niekiedy później
Oznacza to, że urlopu przysługującego pracownikowi za 2011 r. należało udzielić do końca 2011 r. Jeżeli jednak z różnych przyczyn (np. choroba, wyjazdy służbowe, inne potrzeby pracodawcy) podwładnemu nie udało się wyjechać na wakacje w danym roku kalendarzowym, szef zgodnie z art. 168 k.p. musi mu dać zaległe wakacje najpóźniej do końca września roku następnego.
Oznacza to, że urlop za 2011 r. powinien przypadać do końca września 2012 r. Termin ten został zachowany, jeśli zatrudniony rozpoczął urlop w swoim ostatnim dniu pracy we wrześniu, a kontynuował w październiku. W tym roku ostatnim dniem roboczym, dla tych, którzy pracują od poniedziałku do piątku, był 28 września, gdyż miesiąc skończył się w niedzielę.
Przykład
W 2011 r. pan Łukasz nie wykorzystał 15 dni wakacji. W połowie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta