Przychód u refakturującego
Zdaniem ministra finansów w przypadku refakturowania usług o charakterze ciągłym, moment rozpoznania przychodu powinien zależeć od umowy z kontrahentem
W przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej powszechną praktyką jest tzw. refakturowanie usług. Dotyczy to w szczególności umów najmu i dzierżawy nieruchomości. W umowach takich z reguły strony uzgadniają, że poza zapłatą czynszu, na najemcę będą przenoszone koszty zużytej energii, wody, prądu, czy gazu.
Problem refakturowania dotyczy także wielu innych sytuacji, w których dwa podmioty umawiają się, że w ramach świadczenia usług jeden z nich będzie zamawiał w swoim imieniu pewne usługi, których ostatecznym odbiorcą będzie drugi z podmiotów, a związku z tym koszty tych usług będą refakturowane.
Trzeba spełnić warunki
Ustawy o podatkach dochodowych nie zawierają specyficznych regulacji odnoszących się do refakturowania usług. W praktyce, w interpretacjach organów podatkowych oraz w wyrokach sądów administracyjnych wykształciło się podejście zakładające możliwość refakturowania, ale pod pewnymi warunkami.
Po pierwsze, strony powinna łączyć umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym. Refakturowanie usług powinno być jedynie sprzedażą uboczną, służącą realizacji zawartej umowy. Co więcej, z umowy powinno wprost wynikać, że takie uboczne usługi są przedmiotem świadczenia i odrębnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta