Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachowajmy narkotykowe tabu

02 listopada 2012 | Publicystyka, Opinie | Piotr Zaremba
Kora Jackowska i jej suka Ramona – ofiary narkofobii
autor zdjęcia: Adam Burakowski
źródło: Fotorzepa
Kora Jackowska i jej suka Ramona – ofiary narkofobii
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa

Czy chcemy, aby młodzi Polacy mieli pełny, czy choćby trochę ograniczony dostęp do narkotyków? To jest właściwie postawione pytanie, reszta to troska o przyjemności celebrytów – pisze publicysta

Jan Rokita w ferworze debaty o legalności narkotyków użył kilka lat temu znamiennego przykładu. – Doskonale można sobie wyobrazić babcię częstującą wnuka nalewką. Ba, robiącą z tej nalewki wnukowi sympatyczny prezent. Czy wyobrażacie sobie babcię częstującą witającego w swoim domu wnuczka machem marihuany? Albo obdarowującą go stosowną działką?

Dla polityka był to argument przesądzający dyskusję, czy da się postawić narkotyki na równi z alkoholem. Przesłanie było jasne: to nie to samo, choćby ze względów kulturowych i niech tak zostanie. Ale zwolennicy „postępu" naturalnie z łatwością taki argument odrzucą. Babcia jest po prostu zacofana. Wystarczy reedukacja, jeśli nie jej, to następnych pokoleń, i trawka stanie się wspólną przyjemnością babć i wnuczków.

Oswajajmy narkotyki!

Takie wrażenie można odnieść po konferencji poświęconej narkotykom zorganizowanej przez centrum zorganizowanego postępu na Czerskiej. Padły na niej żądania zmiany polityki wobec tego zjawiska: w Polsce i  na świecie.

Trudno jednak było się zorientować, co jest zasadniczym przesłaniem hałaśliwej kampanii. Były prezydent Brazylii Fernando Cardoso koncentrował się na potępieniu represji wobec ludzi, którzy są jedynie użytkownikami, a nie handlarzami. Padło nawet w jego wywiadzie dla „Gazety Wyborczej" zdanie o tym, że handel jest przestępstwem.

Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9376

Wydanie: 9376

Spis treści

Podróże

Zamów abonament