odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej,umowy,ugoda z pracodawcą,procedura
Jeśli to podwładny wyrządzi szkodę osobie trzeciej w związku z wykonywaniem zadań zleconych przez szefa, pokrzywdzony kieruje pozew przeciwko pracodawcy
Podwładny, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Za szkodę obciąża się go w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez firmę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
Co oznacza zwrot „normalne"? Będą to takie następstwa, które w obiektywnej ocenie pozwolą przypisać winę podwładnemu. Dodatkowo to szef musi wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.
Kto za tym stoi
Podwładny nie odpowiada za szkodę w takim zakresie, w jakim szef lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Co więcej, nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.
Jeśli kilku pracowników wyrządzi szkodę, każdy z nich odpowiada za jej część, stosownie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta