Płatne L-4 po powrocie z bezpłatnego
Jeśli cały okres zwolnienia lekarskiego podwładnego przypada na czas nieodpłatnego urlopu, nie otrzyma on za ten czas wynagrodzenia. Gdy wolne kończy się w tym okresie, pieniądze przysługują od dnia, kiedy miał wrócić do zadań
- Pracownik przebywający na półrocznym urlopie bezpłatnym dostarczył nam wczoraj zwolnienie lekarskie. Czy w tej sytuacji okres urlopu automatycznie należy przesunąć o czas choroby? Jakie świadczenie powinniśmy wypłacić pracownikowi, jeżeli jest to jego pierwsza choroba w tym roku i jak je rozpisać w drukach rozliczeniowych? – pyta czytelnik.
Za dni choroby przypadające na okres urlopu bezpłatnego pracownikowi pracownik nie ma prawa do żadnych świadczeń chorobowych. Uzyska je, jeśli niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż ten urlop. Dopiero wtedy pracodawca będzie miał obowiązek złożyć w ZUS dodatkowe formularze.
Choroba nic nie zmienia
Przepisy nie przewidują obowiązku przesunięcia na inny termin części urlopu bezpłatnego niewykorzystanej z powodu choroby pracownika. Powstała wątpliwość ma zapewne związek z tym, że obowiązek taki istnieje w przypadku urlopów wypoczynkowych.
Przykład
Dwoje pracowników rozchorowało się w czasie pobytu na urlopach, przy czym pan Tadeusz korzysta z urlopu wypoczynkowego, a pani Marta – z bezpłatnego. Pracownikowi część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z uwagi na chorobę, szef musi udzielić w terminie późniejszym, który wcale nie musi przypadać bezpośrednio po planowanym powrocie do pracy (art. 166 kodeksu pracy).
Choroba zatrudnionego nie powoduje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta