Jak zarządzać ryzykiem podczas wizyty z urzędu antymonopolowego
Do działań urzędników antymonopolowych nie stosuje się ograniczeń dotyczących czasu trwania kontroli, obecności kontrolowanego oraz obowiązku uprzedzenia o zamiarze kontroli
Rosnąca aktywność urzędu antymonopolowego powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw staje się przedmiotem kontroli dotyczących naruszeń prawa konkurencji. Aby zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków kontroli, należy działać zgodnie z prawem oraz odpowiednio przygotować zarząd i pracowników firmy do wizyty urzędników.
Wraz ze zwiększającym się gronem kontrolowanych podmiotów gospodarczych, rośnie liczba nakładanych kar finansowych, które mogą wynosić nawet do 10 proc. przychodu firmy.
Negatywne skutki kontroli urzędu antymonopolowego to także ewentualne pozwy cywilne o odszkodowania ze strony osób trzecich oraz szkody dla reputacji firmy. Wobec tak poważnych konsekwencji warto mieć na uwadze, że na wynik kontroli wpływa także postawa zarządu i pracowników wobec urzędników. Za utrudnianie kontroli przepisy dają urzędowi możliwość nałożenia kary do 50 mln euro, także w przypadku, gdy u przedsiębiorcy nie stwierdzono naruszenia prawa konkurencji.
Nikt nie zapowie
Kontrola UOKiK to niezapowiedziana wizyta w firmie w celu zbadania podejrzeń o działania naruszające prawo konkurencji. W odróżnieniu od kontroli prowadzonych przez urzędy skarbowe czy inspekcje pracy, do działań urzędników antymonopolowych nie stosuje się ograniczeń określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotyczących czasu trwania kontroli,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta