Jakie są skutki śmierci podatnika prowadzącego jednoosobową firmę
W zależności od tego, jaką decyzję co do dalszego funkcjonowania biznesu spadkodawcy podejmą jego następcy prawni, będą na nich spoczywać odmienne obowiązki oraz przysługiwać im inne rodzaje uprawnień
Na gruncie prawa podatkowego spadkobranie wiąże się przeważnie z obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w podatku od spadków i darowizn. W niektórych jednak przypadkach sytuacja prawno-podatkowa spadkobierców jest bardziej złożona. Przykładem takiej sytuacji jest śmierć podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.
W zależności bowiem od decyzji spadkobierców w przedmiocie kontynuowania dotychczasowej działalności spadkodawcy, bądź jej likwidacji, na spadkobiercach spoczywają odmienne obowiązki oraz przysługują im inne rodzaje uprawnień. Niniejszy artykuł zostanie poświęcony szerszemu omówieniu tego właśnie zagadnienia, z wyłączeniem jednak kwestii odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy, której zasady są, co do zasady, tożsame dla wszystkich spadkobierców.
Podstawową regułę w tym zakresie wprowadza art. 97 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Zgodnie z nim, wszyscy spadkobiercy – niezależnie od decyzji w przedmiocie kontynuowania działalności gospodarczej spadkodawcy - przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki zmarłego podatnika. Jeżeli zaś spadkobiercy decydują się na dalsze prowadzenie tej działalności, to dodatkowo przechodzą na nich prawa spadkodawcy o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta