Kupując firmę warto znać jej długi
Jeśli nabywca przedsiębiorstwa nie sprawdzi, czy na jego koncie w ZUS są zaległości, będzie musiał spłacić je wraz z odsetkami i kosztami egzekucji podjętej w celu ich ściągnięcia
Nabywając przedsiębiorstwo lub jego część należy brać pod uwagę ryzyko obciążenia odpowiedzialnością za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością powstałe do dnia transakcji. Można się od niej uwolnić tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie można byłoby się dowiedzieć o tych zaległościach.
Tak wskazuje art. 112 ordynacji podatkowej (dalej o.p.). Przepis ten ma zastosowanie do należności z tytułu składek na podstawie art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus).
Przedsiębiorstwo, czyli co?
Rozpatrując odpowiedzialność nabywcy, zacząć trzeba od samego pojęcia przedsiębiorstwa. Ordynacja podatkowa jej nie zawiera. Dla ustalenia tej definicji należy sięgnąć do art. 551 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.
Definicję tą doprecyzowuje orzecznictwo sądowe. W wyroku z 8 kwietnia 2003 r. (IV CKN 51/2001) Sąd Najwyższy stwierdził, że przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym jest pewien zorganizowany zespół dóbr materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. Tak rozumiane przedsiębiorstwo może stanowić zakład lub oddział innego większego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta