Jakich procedur musi dopełnić spółdzielca, by stać się właścicielem mieszkania
Zasady wykupu lokali w spółdzielni są proste. Koszty tego też nie są wysokie. Nie warto więc zwlekać z przekształceniem. Takie lokum można sprzedać, zamienić, albo zapisać w testamencie bliskim
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przyznaje spółdzielcy szczególne prawo: jeżeli władze spółdzielni odmówią mu przekształcenia, a spełnia on wymagane prawem warunki, może złożyć pozew do sądu powszechnego.
Wówczas wyrok zastąpi oświadczenie woli spółdzielni. Spółdzielcy są uprzywilejowani w porównaniu np. z najemcami lokali komunalnych, którzy nie mają roszczenia o wykup. Nie mogą więc „przymusić” gminy w sądzie do przeniesienia własności lokalu.
Potrzebna uchwała
Wykupić lokal można tylko w tym budynku, dla którego zarząd spółdzielni podjął uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali, jakie znajdują się w budynku (nieruchomości). Przez wiele lat jedna uchwała mogły dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu budynków położonych na jednej działce.
31 lipca 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nią budynek powinien być samodzielną nieruchomością. Spółdzielnia musi mieć dla każdego osobną uchwałę (chyba że nie jest to możliwe), o ile przed wejściem w życie nowelizacji nie podjęto uchwał obejmujących kilka budynków.
Dlaczego uchwała jest taka ważna? To z niej wynika, kto i jakie lokale może nabyć na własność oraz czy i jakie pomieszczenia przynależne (piwnica, komórka) będą do nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta