Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naganne zachowanie pozwala działać pracodawcy

09 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Ochrona przed rozwiązaniem umowy z pracownikiem, który pracuje na obniżonym etacie, nie jest absolutna. Wyłącza ją likwidacja lub upadłość firmy albo okoliczności uzasadniające dyscyplinarkę

Od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy dopuszczalne jest rozwiązanie z nim umowy o pracę:

- w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

- gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne).

W trakcie tego okresu ochronnego pracodawca nie może natomiast zastosować tzw. niezawinionego zwolnienia natychmiastowego na podstawie art. 53 kodeksu pracy, u którego podstaw leży przedłużająca się nieobecność pracownika w pracy.

Gdy zakład znika

Przez likwidację pracodawcy rozumie się całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie zakładu pracy (pracodawcy) jako całości.

Przytaczając wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 25 listopada 1994 r. (III AUr 315/94) likwidacja oznacza całkowite zakończenie działalności danego podmiotu jako całości, a nie likwidację jego jednostki organizacyjnej. Likwidacja polega zatem na całkowitym zniesieniu danego podmiotu jako całości, czyli na zupełnym jego wyeliminowaniu w znaczeniu ekonomicznym i prawnym.

Przykład

Pracodawca, wskazując na likwidację firmy, wręczył wypowiedzenie pani Annie. Ta jednak, będąc uprawniona do

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9382

Wydanie: 9382

Spis treści
Zamów abonament