Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmowa milczenia

09 listopada 2012 | Kultura | Barbara Hollender
Robert Rogalski, Maciej Stuhr, Ireneusz Czop w „Pokłosiu” – od dzisiaj w kinach
źródło: Monolitth films
Robert Rogalski, Maciej Stuhr, Ireneusz Czop w „Pokłosiu” – od dzisiaj w kinach

W „Pokłosiu" Władysław Pasikowski opowiada o traumach polskiej historii, sięgając po gatunek thrillera. Nie unika jednak uproszczeń i dosłowności.

Scenariusz „Pokłosia" (wtedy nosił on tytuł „Kadisz") Władysław Pasikowski napisał w 2005 roku, niedługo po ukazaniu się „Sąsiadów" Jana Tomasza Grossa. Ale producenci nie byli wówczas w stanie zebrać funduszy. Padały argumenty, że temat jest „antypolski". Szansa na zrobienie filmu pojawiła się sześć lat później. Bo dzisiaj silniej czujemy potrzebę zrewidowania naszego stosunku do historii. Twórcy odchodzą od jej sienkiewiczowskiej wersji „ku pokrzepieniu serc" i opowieści o heroizmie. Pokazują meandry dziejów i złożoność losów. Próbują też uczciwie rozliczyć się z własnych grzechów.

Bohater „Pokłosia", Józef Kalina mieszka we wsi na krańcach Kielecczyzny. Jego brat Franek prawie ćwierć wieku wcześniej wyemigrował do Ameryki. Ale po latach wraca. I widzi, że Józek obsesyjnie ocala żydowskie macewy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9382

Wydanie: 9382

Spis treści
Zamów abonament