Połączenie spółki polskiej z holenderską nie rodzi konsekwencji w VAT
Jeżeli spółka z zagranicy połączy się z polską spółką kapitałową, to taka transakcja nie powinna rodzić skutków na gruncie podatku od towarów i usług
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 21 września 2012 r. (IPPP2/ 443-676/12-2/MM).
W ramach reorganizacji spółek należących do jednej międzynarodowej grupy, których przedmiotem działalności jest handel hurtowy i detaliczny, planowane jest połączenie spółki zagranicznej (holenderskiej) z inną spółką (polską).
Pierwsza ze spółek posiada rezydencję podatkową ustaloną na podstawie miejsca rzeczywistego zarządzania w państwie członkowskim Unii Europejskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie krajowego podatku dochodowego od osób prawnych. Druga jest podatnikiem CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania znakami towarowymi na rzecz podmiotów z grupy. Na moment połączenia jedynym udziałowcem przejmowanej spółki będzie spółka przejmująca.
W wyniki połączenia działalność prowadzona przez spółkę przejmowaną zostanie przeniesiona do spółki przejmującej, zaś wszelkie stosunki prawne łączące spółkę przejmowaną zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta