Mocne poparcie dla pożyczek
Samorządowcy i eksperci z firm doradczych są za zwiększeniem puli pieniędzy UE na kredyty i poręczenia po 2013 roku
W okresie 2014–2020 pula unijnych pieniędzy na finansowanie zwrotne (pożyczki, poręczenia, wejścia kapitałowe) znacząco się zwiększy. Chce tego Komisja Europejska, wskazując, że byłoby idealnie, aby każdy z krajów Unii Europejskiej na takie instrumenty przeznaczył 15 proc. pieniędzy, które otrzyma po 2013 r. z polityki spójności. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zarządzające pieniędzmi europejskimi wskazuje, że w Polsce może to być 10 proc., co i tak oznaczałoby kilkakrotne zwiększenie puli na ten cel. Co sądzą o tym władze regionów i eksperci z firm doradczych?
Liczą się innowacje
– Wsparcie projektów przedsiębiorców w ramach programów współfinansowanych z UE powinno w większym niż obecnie stopniu opierać się na instrumentach zwrotnych – uważa Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan. – Dotacje, jakkolwiek atrakcyjne dla firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta