Nie ma zażalenia na postanowienie o przedłużeniu kontroli
Zmiana terminu zakończenia czynności kontrolnych jest czynnością jednostronną organu podatkowego. Podatnik jest o niej jedynie informowany, ale nie może jej zaskarżyć.a
Według przepisów ordynacji podatkowej przedłużenie kontroli jest czynnością jednostronną. Kontrolowany jest informowany o nowym terminie zakończenia kontroli i przyczynach tej sytuacji. Podatnik nie może się bronić wskazując, że np. nieprawdą jest konieczność przedłużenia kontroli z uwagi na skomplikowany charakter działań kontrolerów.
Ustawodawca nie przewidział bowiem możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie o przedłużeniu terminu zakończenia kontroli. I to nawet wtedy, gdy kontrolowany potrafi wykazać brak zasadności tego przedłużenia. Zastrzeżenia do postanowienia będą rozpatrywane dopiero przy odwołaniu od decyzji podatkowej.
A więc samej kontroli to nie zatrzyma. W sytuacjach oczywistej bezprawności kontroli podatnik może złożyć skargę do organu wyższego stopnia, ewentualnie skorzystać ze sprzeciwu na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Bez zbędnej zwłoki
Artykuł 284b § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) stanowi, że kontrola powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli. Przepis ten wydaje się być jednoznacznym nakazem ustawodawcy, aby kontrole odbywały się szybko i w terminach deklarowanych przez kontrolerów.
Jednak art. 284b § 1 o.p. należy „czytać" w powiązaniu z art. 284b § 2 o.p., który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta