Z jakiego źródła będą pochodzić pieniądze
Najczęściej zakład udzielający podwładnym pożyczek finansuje je ze środków obrotowych. Dopuszczalne jest to także z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli pożyczka jest oprocentowana, podwładny płaci firmie odsetki. Tu rodzi się pytanie, jakie skutki podatkowe dla zatrudnionych wywołuje pożyczenie pieniędzy nieodpłatnie lub z odsetkami niższymi niż te obowiązujące na rynku, czyli np. w bankach lub podobnych instytucjach finansowych. Niejednokrotnie w tej sprawie wypowiadał się fiskus.
Przykładowo warto tu przywołać interpretację indywidualną ministra finansów z 16 kwietnia 2010 r. (DD3/033/14/RYM/10/PK-1632/2009). W niej stwierdzono, że „ (...) na gruncie kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Niemniej jednak umowa ta może mieć charakter odpłatny.
Odpłatność można ustalić w różny sposób, np. w postaci oprocentowania wyrażonego w pieniądzu, przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zezwolenia na korzystanie z rzeczy, udziału w zysku osiągniętym przez pożyczkobiorcę. Należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.
W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), otrzymanie, jak i nieodpłatne udzielenie pożyczki, jest obojętne podatkowo. (...)".
Podobne wnioski płyną z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 lipca 2011...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta