Jakie są granice obrotu udziałami
W przypadku braku zgody zarządu na zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedziałnością, zezwolenia na tę czynność może udzielić sąd rejestrowy
W przypadku braku zgody zarządu na zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedziałnością, zezwolenia na tę czynność może udzielić sąd rejestrowy.
Co do zasady zbycie udziałów w spółce nie podlega ograniczeniom. Jednak swoboda w obrocie udziałami podlega ograniczeniu, które podstawę może mieć w ustawie (np. art. 16 ustawy z 15 września 2000 roku – kodeks spółek handlowych DzU nr 94, poz. 1037) lub w czynności prawnej (np. art. 182 k.s.h.).
Uzasadnieniem tych ograniczeń jest swoisty „osobowy" charakter spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i związane z tym uprawnienie dotychczasowych wspólników spółki do kształtowania składu osobowego udziałowców.
Przyznane wspólnikom uprawnienia do wyrażenia zgody na zbycie udziałów, prawo pierwokupu bądź prawo pierwszeństwa nabycia udziałów przeznaczonych do zbycia wpływają de facto na nowy skład osobowy wspólników, pozwalają na uniemożliwienie wstąpienia do spółki osoby, która – z różnych przyczyn – nie „odpowiada" dotychczasowym wspólnikom.
Ustawowe ograniczenie zbycia udziałów to nieważność zbycia udziału przed wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców bądź udziału – powstałego wskutek podwyższenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta