Koszty bezpieczeństwa
Mamy wysyp pomysłów antykryzysowych. Są one długo dyskutowane, ale jakiekolwiek decyzje zapadają rzadko. Problemem jest też to, że różne pomysły dyskutowane są w oderwaniu od innych
Odnosząc stwierdzenie o wysypie pomysłów i braku ich przełożenia na konkrety do sektora bankowego, zauważyć należy, że w zasadzie – w ciągu trwania obecnego kryzysu – nie została wdrożona żadna istotna regulacja ostrożnościowa na poziomie unijnym.
Dyskusja nad wdrożeniem Basel III w postaci pakietu CRD IV trwa już niemal dwa lata i wciąż zasypywani jesteśmy kolejnymi wersjami projektów wspomnianego pakietu.
Z dużym prawdopodobieństwem wystąpi więc opóźnienie wdrożenia pakietu CRD IV w stosunku do pierwotnie zakładanych terminów. Przedłużające się dyskusje i procedury nie służą zaś z pewnością poczuciu ustabilizowania otoczenia regulacyjnego, a ponadto generują dodatkowe koszty.
Unijne projekty
Projekt pakietu CRD IV nie jest oczywiście jedynym kosztochłonnym pomysłem. Ponadto tak naprawdę nie wiadomo, ile będzie on kosztował.
W dokumentach unijnych podaje się bowiem tylko kwotę brakujących funduszy własnych banków (460 mld euro), a to nie są przecież wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta