Jak kwalifikować płatności z tytułu licencji końcowego użytkownika
Wynagrodzenie płacone na rzecz kontrahenta z Francji z tytułu licencji na programy i systemy komputerowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce. Wynika to z charakteru licencji, a nie tego, że płatności te nie zostały wskazane wprost w art. 12 umowy polsko-francuskiej.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 sierpnia 2012 r. (IPTPB3/423-193/12-2/MF).
Pytanie dotyczyło zdarzenia przyszłego, w którym spółka akcyjna (dalej: spółka albo wnioskodawca), zamierzała zawrzeć z podmiotem z grupy będącym francuskim rezydentem podatkowym (dalej: licencjodawca) kilka umów. Na podstawie jednej z umów (dalej: umowa) spółka otrzymywałaby prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego, które będzie zainstalowane na jej urządzeniach lub dostęp do oprogramowania będzie możliwy za pośrednictwem portalu będącego własnością licencjodawcy.
Umowa nie przenosi na wnioskodawcę praw autorskich do programów i systemów komputerowych. Wnioskodawca nie ma praw do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego, tłumaczenia, przystosowania, zmiany, układu lub innych zmian w programie komputerowym lub rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu programu komputerowego, lub jego kopii.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta