Ustalenie obrotu dla transakcji na instrumentach pochodnych
W przypadku transakcji na instrumentach pochodnych podstawą opodatkowania VAT jest kwota należna od danego kontrahenta z tytułu zrealizowania danego kontraktu, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 września 2012 r. (IPPP1/443-653/12-2/IGo).
Bank, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawiera różnego rodzaju transakcje, których przedmiotem są instrumenty pochodne, tj. opcje bez rzeczywistej dostawy instrumentu bazowego, forward bez rzeczywistej dostawy instrumentu bazowego, futures bez rzeczywistej dostawy instrumentu bazowego, swap walutowy bez rzeczywistej dostawy instrumentu bazowego, IRS (Interest Rate Swap), CIRS (Currency Interest Rate Swap), OIS (Overnight Indexed Swap).
W związku z tym, bank zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację i zapytał, czy w przypadku transakcji na instrumentach pochodnych, podejmowanych przez bank jako podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, obrotem dla celów VAT jest wynik (zysk) osiągnięty przez bank w danym okresie rozliczeniowym z tytułu transakcji zrealizowanych w danym okresie na danej kategorii instrumentów pochodnych.
Zdaniem banku, odpowiedź na to pytanie powinna być pozytywna. Z uwagi na brak w przepisach ustawy o VAT szczegółowej regulacji odnośnie do ustalania wartości obrotu w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta