Po pomoc najlepiej do Inspekcji Pracy
Ekspertki z Państwowej Inspekcji Pracy: Anna Jaworska, główny specjalista, i Katarzyna Pietruszyńska, radca prawny z Głównego Inspektoratu Pracy, odpowiadały na pytania czytelników
Rz: Czy mogę anonimowo zgłosić się do Inspekcji Pracy z prośbą o interwencję? Obawiam się, że w razie kontroli mój pracodawca domyśli się, kto zadzwonił do inspekcji, i mnie zwolni.
GIP: Osoba składająca skargę w inspekcji pracy musi podać swoje dane. Może jednak zastrzec, aby inspektor nie ujawniał w kontrolowanej firmie informacji o skarżącym. Poza tym nie może, zgodnie z prawem, informować pracodawcy, że jest to kontrola przeprowadzana w następstwie skargi, chyba że zgłaszający ją wyrazi na to pisemną zgodę. Inspektorzy stosują też odpowiednie techniki, aby nie wskazywać, że kontrola dotyczy warunków zatrudnienia konkretnej osoby. Gdy zwracają się o udostępnienie akt osobowych, wniosek dotyczy grupy pracowników, a nie tylko tego, którym zainteresowany jest inspektor.
Pracuję na etacie od początku zeszłego roku, jednak w ostatnich miesiącach firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta