Można podważyć ostateczną decyzję
Gdy przy rozstrzyganiu sprawy administracyjnej decyzję kończącą postępowanie oparto na fałszywych dowodach, zainteresowana strona może domagać się skutecznie jego wznowienia
Sytuacje, w których istnieje możliwość wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją administracyjną, zostały w sposób wyczerpujący określone w kodeksie postępowania administracyjnego.
Z tych względów nie ma praktycznych możliwości rozszerzania podstaw umożliwiających weryfikację decyzji wydanej w tym trybie. Oceniając kodeksowe rygory i przesłanki wznowienia, należy podkreślić, że omawiana weryfikacja jest możliwa w sytuacji, gdy okaże się, że wydana przez organ ostateczna decyzja administracyjna jest dotknięta tak poważną wadą, że nie może funkcjonować w obrocie prawnym, jak również powodować skutków dla stron postępowania.
Przesłanki wznowienia
Wznowienie postępowania dotyczy przede wszystkim sytuacji, w których dowody będące podstawą ostatecznego rozstrzygnięcia okazały się fałszywe (np. strona przedstawiła organowi administracji publicznej podrobione dokumenty); decyzja została wydana w wyniku przestępstwa (np. urzędnik podejmujący decyzję przyjął łapówkę).
Podstawą wznowienia postępowania jest także sytuacja, w której decyzja została wydana przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu z mocy prawa (np. gdy pracownik był stroną postępowania czy wydał decyzję w swojej sprawie). Przeszkoda do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia, a jednocześnie podstawa do wznowienia istnieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta