Jak pracownikowi umorzyć zaciągnięty dług
Z natury wsparcie, które udziela pracodawca, ma charakter zwrotny. Pożyczkobiorca korzysta więc z cudzych pieniędzy tylko przez określony czas i musi je oddać.
O ile samo otrzymanie pożyczki nie powoduje u zatrudnionego przyrostu majątku, to zupełnie inaczej jest przy darowaniu długu.
Gdy pracodawca umarza pożyczkę, dla pracownika powstaje przychód opodatkowany w wysokości darowanej kwoty. Dotyczy to zarówno pożyczek z zfśs, jak i ze środków obrotowych.
Jak czytamy w interpretacji dyrektora IS w Łodzi z 21 lutego 2012 r. (IPTPB1/415–308/ 11–2/ASZ) „(...) co do zasady, pożyczki udzielane pracownikowi przez zakład pracy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychodem takim jest jednak umorzona pracownikowi (za jego życia) kwota pożyczki (jako nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenie).
W przypadku pracowników kwota powyższa stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany na analogicznych zasadach jak pozostałe przychody z tego źródła (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)(...)".
Wartość pożyczonych pieniędzy pochodzących ze środków obrotowych, których pożyczkobiorca nie musi oddawać, jest nie tylko opodatkowana, ale również ozusowana. Składek ZUS pracodawca nie musi natomiast odprowadzać od umorzonej pracownikowi kwoty pożyczki z zfśs pod warunkiem, że przy umarzaniu uwzględniono kryterium socjalne, czyli sytuację życiową, rodzinną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta