Jak traktować prace, których wykonania nie przewidziano w projekcie
Jeśli zakres planowanych dodatkowych robót budowlanych jest istotny, to inwestor musi uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę.
Konieczność wykonania robót budowlanych o charakterze dodatkowym, które nie były przewidziane pierwotnie w projekcie budowlanym, może mieć różne przyczyny. Mogą one powstać w szczególności w wyniku błędów w dokumentacji projektowej, które zostały ujawnione dopiero na etapie wykonawstwa.
Przykładem może być błąd w obliczeniu maksymalnych obciążeń stropów. Jeżeli na etapie wykonawstwa okaże się, że budynek nie spełnia deklarowanych parametrów obciążeniownych, konieczne będzie wykonanie dodatkowych robót budowlanych polegających na wzmocnieniu konstrukcji. Roboty dodatkowe mogą być również wykonywane w następstwie okoliczności nieprzewidzianych.
Zagadnienie dodatkowych robót budowlanych jest dość złożone, gdyż dotyczy trzech systemów prawa – zamówień publicznych, prawa budowlanego oraz prawa cywilnego. Jak to jest na gruncie prawa zamówień publicznych?
Z wolnej ręki
W myśl artykuł 67 ust. 1 pkt 5) ustawy z 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych (DzU 2010, nr 113, poz. 759 t.j.; dalej ustawa p.z.p.) zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 proc. wartości realizowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta