Decyzja organu musi być należycie uzasadniona
Jeśli urząd skarbowy nie odniesie się do argumentów przedstawionych przez stronę, to może ona nie być w stanie odpowiednio sformułować zarzutów przeciw wydanemu rozstrzygnięciu. Ma więc utrudnione podjęcie właściwej linii obrony
- Spółka z o.o. otrzymała niekorzystną decyzję urzędu skarbowego. Naszym zdaniem urząd nie odniósł się jednak do argumentacji, którą przedstawiliśmy o obszernym opracowaniu, do którego dołączyliśmy wiele dokumentów potwierdzających nasze racje. Uważamy, że organ podatkowy zajął stanowisko tylko co do części przedstawionych przez nas argumentów, a całkowicie pominął, czy też nie odniósł się, do pozostałej części. Czy jest to prawidłowe i czy można w jakiś sposób próbować dochodzić swoich racji? Co można zrobić w tej sytuacji? – pyta czytelnik.
W pytaniu pojawia się niezwykle istotny problem nieprawidłowości dotyczącej uzasadnienia decyzji organu podatkowego. Zgodnie z art. 210 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) jednym z elementów obligatoryjnych decyzji jest uzasadnienie faktyczne i prawne.
Faktyczne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta