Sprawdź, czy prawidłowo prowadzisz dokumentację korporacyjną
Prowadzenie dokumentacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest ustandaryzowane. Regulujące ją przepisy niejednokrotnie zamieszczone są w ustawach, ale niewielu przedsiębiorców ma okazję się z nimi zapoznać.
Prowadzenie dokumentacji korporacyjnej nie jest wyłącznie kwestią porządku lub bałaganu w dokumentach. Możliwość nałożenia grzywny na członków zarządu, potencjalne próby podważenia ważności uchwał wspólników, czy choćby zaciąganie przez byłych pracowników zobowiązań na podstawie „zapomnianych" pełnomocnictw, to tylko niektóre z zagrożeń związanych z zaniedbaniami dokumentacyjnymi spółki.
Wymogi prawne i dobre praktyki
Wymogiem ustawowym jest prowadzenie księgi udziałów, listy wspólników, księgi protokołów oraz zbioru wydań Monitora Sądowego i Gospodarczego. Pożądaną praktyką korporacyjną jest prowadzenie również rejestru członków organów spółki i prokurentów, rejestru zawiadomień o zmianach korporacyjnych, zbioru korespondencji z sądem rejestrowym oraz rejestru pełnomocnictw.
Audyty prawne spółek, często zlecane przez potencjalnych inwestorów, wykazują szereg nieprawidłowości dokumentacyjnych. Jak zatem poprawnie prowadzić dokumentację korporacyjną?
Księga udziałów
Księga udziałów to wewnętrzny dokument spółki zawierający aktualne dane wspólników. Składają się na nie: imię i nazwisko albo firma (nazwa) każdego wspólnika, siedziba każdego wspólnika, liczba i wartość nominalna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta