Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak amortyzować majątek wniesiony aportem

28 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Chłond

Dość częstą praktyką jest pokrywanie kapitału zakładowego w spółkach z o.o. i akcyjnych wkładem niepieniężnym w postaci środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Warto znać zasady ustalania ich wartości początkowej.

W pierwszej kolejności należy rozróżnić sytuację, w której przedmiotem wkładu niepieniężnego jest bezpośrednio dany środek trwały lub wartość niematerialna i prawna, od przypadku, w którym w ramach aportu wnoszone jest do spółki kapitałowej przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a wraz z nimi określone składniki majątkowe.

Bezpośrednio...

Wniesienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej bezpośrednio aportem do spółki kapitałowej jest rozwiązaniem najprostszym. W takim przypadku spółka zobowiązana jest ustalić wartość początkową na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, przy czym wartość ta nie może być wyższa od wartości rynkowej środka lub wartości będącej przedmiotem wkła- du (art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Dla potrzeb ustalenia wartości początkowej nie ma zatem znaczenia, czy wniesiony aportem składnik majątku był uprzednio amortyzowany po stronie wspólnika, czy też odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywać dopiero spółka otrzymująca aport. Zasada kontynuacji nie jest bowiem w tym przypadku stosowana.

...albo w ramach przedsiębiorstwa

Nieco inaczej przedstawiają się zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących jednym z elementów wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9398

Wydanie: 9398

Spis treści
Zamów abonament