Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od wymówienia uda się odwołać również po terminie

28 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Po otrzymaniu oświadczenia szefa o rozwiązaniu angażu pracownicy mają mało czasu na to, aby taką decyzję zaskarżyć w sądzie. Jednak nawet jeśli przekroczą te daty, mają szansę na rozpoznanie pozwu.

Na podstawie art. 264 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Z kolei żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania trzeba złożyć w sądzie w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia o dyscyplinarce lub od wygaśnięcia umowy o pracę. Natomiast nawiązania umowy o pracę wolno domagać się w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia na etat.

W sądzie lub na poczcie

W wielu wypadkach to za krótko, mimo że odwołania nie trzeba składać bezpośrednio w sądzie. Zgodnie z art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Dotyczy to też pozwu przeciwko pracodawcy.

Mimo upływu terminu do wniesienia odwołania zatrudniony w dalszym ciągu ma możliwość skutecznie dochodzić roszczeń przeciwko pracodawcy. W myśl art. 265 § 1 k.p., jeżeli pracownik nie dokonał – bez swojej winy – w terminie czynności, o których mowa w art. 97 § 21...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9398

Wydanie: 9398

Spis treści
Zamów abonament