Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkoda Europy

28 listopada 2012 | Publicystyka, Opinie | Jan Gmurczyk Jarosław Makowski
źródło: instytut obywatelski
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Fotorzepa

Po unijnym szczycie nie ma zwycięzców. Jest tylko jeden przegrany: Europa jako Wspólnota – uważają eksperci Instytutu Obywatelskiego.

Po raz kolejny okazało się, że nienawiść polskiej prawicy do rządu Donalda Tuska jest silniejsza niż troska o pomyślność naszego kraju. Jak inaczej tłumaczyć fakt, że prawicowi politycy aż kipią z radości? A radują się, gdyż – po pierwsze – unijny szczyt w sprawie perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 zakończył się patem. Po drugie dlatego, że premier Tusk nie przywiózł zapowiadanych w kampanii wyborczej 300 mld złotych. Dla rodzimej prawicy nie ma znaczenia, że negocjacje są w toku, a w styczniu czeka nas budżetowa dogrywka.

Dziwi jednocześnie, z jakim zapałem różni komentatorzy prześcigają się w licytacjach, który z europejskich przywódców wyjechał z Brukseli jako największy triumfator. Powiedzmy sobie wprost: żadnych wygranych nie ma. Jest jeden przegrany: Europa jako Wspólnota. A tę tworzy pół miliarda obywateli, którzy liczyli, że politycy bez zbędnej zwłoki wytyczą priorytety działań i wydatków ogarniętej kryzysem UE w horyzoncie najbliższych lat.

Reakcja prawicowej opozycji dowodzi również, że wciąż żywa jest logika: „im gorzej, tym lepiej". Im gorzej dla Polski, bo szczyt zakończył się patem, tym lepiej dla naszej prawicy, bo może bić w Tuska. Jeśli to ma być ten „prawdziwy patriotyzm" polskiej prawicy, to chroń nas Boże przed takimi patriotami.

Ucieczka od integracji

Dla każdego, kto potrafi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9398

Wydanie: 9398

Spis treści
Zamów abonament