To nie tylko spis z natury
Zakres inwentaryzacji jest szeroki i obejmuje praktycznie wszystkie pozycje bilansu, czyli kontrolowane przez jednostkę aktywa oraz składniki finansujących ją pasywów.
Inwentaryzację zwykle intuicyjnie kojarzymy ze spisem z natury tego, co fizycznie policzalne, zazwyczaj zapasów.
Tymczasem wymagany przepisami prawa zakres inwentaryzacji jest znacząco szerszy. Obejmuje praktycznie wszystkie pozycje bilansu, czyli wszystkie kontrolowane przez jednostkę aktywa oraz wszystkie składniki finansujących ją pasywów.
Mimo to wciąż można jeszcze spotkać zarządy czy nawet księgowych utożsamiających inwentaryzację wyłącznie ze spisem z natury zapasów, i do tego ją ograniczających. W efekcie w bilansie jedynym poprawnie zweryfikowanym aktywem będą zapasy. W konsekwencji pozostałe aktywa, często o wielokroć wyższej wartości, oraz pasywa, pozostaną niezweryfikowane, co może rzutować (i często rzutuje) na rzetelność sprawozdania finansowego.
Ustawa o rachunkowości w art. 26 ust. 1 specyfikuje trzy metody (drogi) inwentaryzacji, rozróżniane w oparciu o kryterium postaci inwentaryzowanego składnika. Są to:
- spis z natury połączony z wyceną,
- potwierdzenie sald z podmiotami zewnętrznymi,
- porównanie sald z dokumentami i weryfikacja.
Liczymy i wyceniamy
Inwentaryzacja w drodze spisu z natury polega na przeprowadzeniu sekwencji następujących czynności:
- spisanie ilości danego składnika aktywów z natury (następuje stosowny wpis w arkuszu spisowym),
- wycena spisanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta