Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura może być przesłana pocztą elektroniczną

28 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Określenie daty otrzymania dokumentu potwierdzającego sprzedaż ma podstawowe znaczenie dla ustalenia momentu powstania prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Wątpliwości mogą powstać, gdy jest on wysyłany mailem.

Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma określenie daty wystawienia oraz otrzymania faktury. Dotyczy to zarówno faktur przesyłanych w tradycyjnej (papierowej) formie, jak i faktur przesyłanych elektronicznie.

W niniejszym artykule zostanie przedstawiony sposób rozumienia pojęć „wystawienie" i „otrzymanie" faktury na przykładzie faktur przesłanych elektronicznie za pomocą poczty elektronicznej (np. w formie załącznika do poczty elektronicznej w postaci pliku pdf).

Faktury elektroniczne traktowane są dla potrzeb dokumentowania transakcji podobnie jak faktury w formie papierowej.

Warunki do spełnienia

Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie faktur elektronicznych, określającego m.in. sposób i warunki przesyłania faktur w tej formie, faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez odbiorcę faktury, oraz pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.

Trzeba przy tym podkreślić, że od 2011 r. bezpieczny podpis elektroniczny oraz elektroniczna wymiana danych (EDI) są jedynie przykładowymi sposobami zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.

Od 2011...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9398

Wydanie: 9398

Spis treści
Zamów abonament