Monopol na lata
Podejrzenia o konflikt interesów i sprzyjanie państwowej Poczcie Polskiej – kontrowersje przy nowelizowaniu prawa pocztowego.
W 2008 r. po przyjęciu przez Polskę III dyrektywy pocztowej Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zleca po przetargu napisanie „Propozycji nowego prawa pocztowego" kancelarii prawnej Łukowicz, Świerzewski i Wspólnicy z Warszawy. Zlecenie nadzoruje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Projekt pisze mecenas Olgierd Świerzewski. Od 2006 roku to oficjalny, zarejestrowany w MSWiA lobbysta. O czym UKE nie wiedział.
– To na podmiocie prowadzącym działalność lobbingową ciąży obowiązek poinformowania organów administracji o swojej działalności, jej zakresie oraz podmiotach, na rzecz których działa – zaznacza Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE. Podkreśla jednak, że z dostępnych dziś informacji umieszczonych na stronach Sejmu RP mec. Świerzewski „nie wykonywał działalności lobbingowej na rzecz podmiotów związanych z rynkiem pocztowym. Natomiast angażował się w prace nad zasadami tworzenia dobrych regulacji prawnych".
Pomysły lobbysty inspirują rząd
Świerzewski zapewnia, że „nie pracował jednocześnie dla UKE i Poczty Polskiej". – Z tego, co pamiętam, praca dla UKE miała miejsce w latach 2007–2008/9, a dla Poczty – od 2010 r. – odpowiada „Rz". Twierdzi, że wpisał się na listę lobbystów, ale nigdy nie wykonywał takiej działalności.
Poczta Polska podaje jednak „Rz" inne daty. – Mec. Świerzewski współpracuje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta