Jak spółdzielnia rozlicza VAT od robót budowlanych, remontów, konserwacji i najmu
Dopiero od 1 maja 2004 r. spółdzielcze prawa do lokali po raz pierwszy zostały objęte podatkiem od towarów i usług. Zrodziło to wiele problemów związanych z obliczaniem i uiszczaniem tej daniny przez spółdzielnie mieszkaniowe.
Spółdzielnie mieszkaniowe mają wiele problemów z prawidłowym rozliczaniem podatku od towarów i usług, ze stosowaniem właściwych stawek tego podatku, czy z refakturowaniem.
Dopiero bowiem od 1 maja 2004 r. spółdzielcze prawa do lokali zostały objęte tym podatkiem. Przykładowo sprawę wniesionych przed tą datą wkładów budowlanych i mieszkaniowych na poczet tych nowo opodatkowanych praw spółdzielczych do lokali uregulowano w art. 153 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące problemów z VAT aktualnie występujących w spółdzielniach mieszkaniowych. Mamy nadzieję, że pozwoli to niektórym spółdzielniom mieszkaniowym lepiej poruszać się w kręgu tych złożonych i trudnych zagadnień.
Wymiana domofonów jest świadczeniem kompleksowym
- Spółdzielnia mieszkaniowa na życzenie mieszkańców danego budynku zleca firmie zewnętrznej wymianę domofonów. Za wymianę płacą w całości lokatorzy. Firma wymieniająca domofony obciąża spółdzielnię fakturą VAT za materiały ze stawką 23 proc. i montaż ze stawką 8 proc. Spółdzielnia refakturuje koszty na lokatorów ze stawką 23 proc., traktując wymianę domofonów jako całość.
Czy spółdzielnia postępuje prawidłowo? Czy wymianę domofonu należy potraktować refakturą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta