O konsekwencjach niereformowania OFE
Ogromna większość członków otwartych funduszy emerytalnych nie aktualizuje swoich danych, co może mieć poważne konsekwencje finansowe dla nich samych oraz ich najbliższych – piszą radcowie prawni.
Prawie 16 milionów osób gromadzi środki na emeryturę w obowiązkowych otwartych funduszach emerytalnych. Średnia wartość aktywów netto członka OFE wynosi ok. 16 tys. zł, a kwoty te wciąż rosną. Pomimo głośnych dyskusji o systemie emerytalnym i niedawno wprowadzonych zmian w funkcjonowaniu OFE wiedza przeciętnego członka OFE o dotyczących go regulacjach prawnych pozostaje niewielka. Automatyzm systemu odprowadzania składek sprawia, że znaczna część członków OFE nie wie nawet, w jakim funduszu oszczędza. Jeszcze mniej osób pamięta o obowiązkach informacyjnych względem OFE. Tymczasem zaniedbanie tych obowiązków może mieć poważne konsekwencje dla samego członka OFE, jak i osób, którym przysługuje prawo do środków zgromadzonych w OFE.
Co musi członek OFE
Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych członek OFE jest obowiązany zawiadomić fundusz o każdorazowej zmianie w zakresie stanu cywilnego i stosunków majątkowych między nim a jego małżonkiem, o ile zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego rachunku. Chodzi tu w szczególności o informacje o zawarciu małżeństwa lub jego ustaniu (np. śmierć małżonka, rozwód) czy też zawarciu lub rozwiązaniu małżeńskiej umowy majątkowej. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem do ustawy członek OFE niezwłocznie informuje na piśmie fundusz o każdorazowej zmianie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta