Potwierdzenie sald i ich weryfikacja
Oprócz spisu z natury inwentaryzacja może być przeprowadzona innymi metodami.
Inwentaryzację poprzez tzw. potwierdzenie sald, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, należy przeprowadzić w stosunku do następujących aktywów:
- aktywów finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych przez inne jednostki, w tym papierów wartościowych w formie zdematerializowanej,
- należności, w tym z tytułu udzielonych pożyczek (z wyłączeniem: należności podmiotów nieprowadzących ksiąg rachunkowych, należności publicznoprawnych, należności spornych i wątpliwych, a w bankach również z wyłączeniem należności zakwalifikowanych jako zagrożone),
- aktywów powierzonych podmiotom zewnętrznym (np. zapasy w przerobie poza jednostką, oddane w najem środki trwałe itp.).
Salda środków pieniężnych na rachunkach bankowych, papierów wartościowych na rachunku w biurze maklerskim czy jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym potwierdza nadesłane przez bank bądź inną instytucję finansową potwierdzenie salda. W razie braku potwierdzenia rolę tę spełni wyciąg na ostatni dzień roku obrotowego. Z formalnego punktu widzenia nie jest to jednak dokument właściwy i należy zadbać o pozyskanie stosownego potwierdzenia.
Ważne! Inicjatywa pisemnego potwierdzenia sald należności spoczywa na wierzycielu.
Ponieważ zobowiązania inwentaryzuje się w drodze porównania sald z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta