Jak uniknąć wrogiego przejęcia załogi
Aby wysokiej klasy specjalista lub menedżer nie zniknął nagle z firmy razem z całym zespołem, pracodawca może go zatrzymać zakazem konkurencji lub dodatkowymi świadczeniami.
W obrocie nasila się proceder przejmowania pracowników od konkurencji, zwany kłusownictwem pracowniczym (ang. employee poaching). Problem pojawia się wtedy, gdy wraz z menedżerem lub specjalistą odchodzą pracownicy niższego szczebla.
Poza pozyskaniem doświadczonego zespołu zwykle ma to na celu zniszczenie konkurencji. Jednocześnie i niespodziewanie znika duża grupa pracowników, często z ich know-how, kontaktami i klientami. Doświadczeni menedżerowie są szczególnie poszukiwani w usługach ubezpieczeniowo-finansowych oraz w międzynarodowych kancelariach prawnych.
Precedensowa sprawa o grupowe przejęcie pracowników i udziałów w rynku toczy się właśnie między towarzystwami ubezpieczeniowymi Axa i Signal Iduna.
Zakazane działania
Nieuczciwe przejmowanie pracowników od konkurencji to czyn zabroniony, o którym mówi art. 12 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm., dalej ustawa). Przejawem takiego nieuczciwego działania jest nakłanianie pracowników oraz klientów przedsiębiorcy do rozwiązania z nim umowy albo jej niewykonywania lub wykonywania w sposób nienależyty.
Warto zaznaczyć, że czyn określony w ustawie dotyczy także osób współpracujących z pracodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta