Miasto to gra gier
Czesław Bielecki - architekt, publicysta, polityk
Sztandarowe dzieło zmarłego niedawno Oscara Niemeyera, czyli wybudowana od podstaw Brasilia, którą współprojektował, jest dziś ostro krytykowana. Miasto uchodzi za nieprzyjazne dla mieszkańców. Dlaczego tak się dzieje?
Czesław Bielecki: Architektura Brasilii robi duże wrażenie na turystach, ale mieszkańcy jej nie lubią. W 1956 roku ówczesny prezydent kraju Juscelino Kubitschek de Oliveira podjął decyzję o budowie całkiem nowej stolicy. Dla projektujących ją Lucio Costy (urbanisty ) i architekta Oscara Niemeyera było to spełnienie marzeń. Mogli zaprojektować swoje miasto od podstaw, bez żadnych ograniczeń. Dostali wolną rękę i narysowali modernistyczne miasto idealne. Ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. Centrum miasta jest teraz w innym miejscu niż w projekcie. Tworzą je osiedla robotników, którzy budowali Brasilię. Projektanci nie przewidzieli, że ci ludzie będą chcieli zostać w mieście. Nie jest to jednak główny problem Brasilii. Okazało się po prostu, że modernistyczne miasto idealne dobrze wygląda na planach, ale nie jest zgodne z organicznym rozwojem, w którym reguła zderza się z przypadkami, które niesie życie.
Renesansowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta