Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młyn nad Wełtawą

15 grudnia 2012 | Plus Minus | Aleksander Kaczorowski
źródło: AFP
Brat Ivan, żona Olga, rodzice oraz chluba rodziny, młody dramaturg Vašek.  Zdjęcie  z lat 60.
źródło: AFP
Brat Ivan, żona Olga, rodzice oraz chluba rodziny, młody dramaturg Vašek. Zdjęcie z lat 60.
Vaclav z maszynopisem
źródło: AFP
Vaclav z maszynopisem
Venoušek Havel (pierwszy z prawej), przyszły prezydent, podziwia samochód dziadka Hugo Vavrečki. Spokojne lato 1940 roku.
źródło: Getty Images
Venoušek Havel (pierwszy z prawej), przyszły prezydent, podziwia samochód dziadka Hugo Vavrečki. Spokojne lato 1940 roku.

Opisując korzenie Vaclava Havla, zagłębiamy się w świat czeskich elit – inteligencji, artystów, przedsiębiorców – przełomu XIX i XX wieku.

W połowie XIX wieku nad Wełtawą, mniej więcej w połowie drogi między wzniesionymi później mostami Jiráska i Palackiego, stał młyn będący własnością osiadłej od pokoleń na praskim Smichovie rodziny Havlów. Jego ostatni właściciel Vácslav Julius Havel (1821–1884) sprzedał rodzinny interes po śmierci ojca, by wypłacić spadek macosze, a dziewięciu siostrom zapewnić godziwe wiano. Sam został przy tym bez grosza przy duszy, przywdział więc granatowy kolejarski mundur, w którym przepracował resztę życia jako wagowy na pobliskiej stacji. Nawet jeśli była to, jak twierdził jego prawnuk, profesja na wpół robotnicza, a na wpół urzędnicza, to jednak nie ulega wątpliwości, że jego przodek sproletaryzował się i do końca życia klepał biedę.

Vácslav Julius Havel ożenił się późno i dopiero w 40. roku życia doczekał się potomka. Zgodnie z rodzinną tradycją nadał mu imię patrona Czech św. Wacława, które w rodzinie Havlów zapisywano w formie Vácslav, dziwacznej także z punktu widzenia ówczesnej ortografii. Rodzina mieszkała w skromnej izbie przy ulicy Ujezd na Małej Stranie, przeznaczając wszystkie posiadane środki na wykształcenie syna. Vácslav Havel (1861–1921) podjął studia na politechnice, ale po śmierci ojca był zmuszony przerwać naukę i nawet pogrzeb wyprawił ojcu za pożyczone pieniądze. Mimo to zaledwie 15 lat później był już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9413

Wydanie: 9413

Spis treści
Zamów abonament