Bernardo Bertolucci uczy się żyć na nowo
O wielkim reżyserze świat przypomniał sobie, gdy na wózku inwalidzkim odbierał na początku grudnia Europejską Nagrodę Filmową za całokształt twórczości. To artysta, który nie może żyć bez kina.
Z zaokrągloną twarzą, w nasuniętym na czoło kapeluszu wyglądał trochę jak Federico Fellini. Ale po nagrodę nie mógł wejść o własnych siłach. Od czasu nieudanej operacji kręgosłupa jest sparaliżowany.
W filmie „Ja i ty", który Bernardo Bertolucci nakręcił w tym roku, czuje się jego własny ból. Zamknięty w sobie, introwertyczny nastolatek mówi matce, że wyjeżdża na szkolną wycieczkę, a w rzeczywistości zamyka się w małym mieszkaniu w piwnicy. Tam dołącza do niego starsza przyrodnia siostra, która nie ma co ze sobą zrobić. Podobne poczucie izolacji i odcięcia od świata towarzyszy ostatnio Bertolucciemu. Kiedyś niezwykle ruchliwy, wiecznie w biegu, nieustannie w podróży, teraz bardzo przeżywa swoją niepełnosprawność. Uczy się żyć na nowo.
Nie ukrywa, że praca nad „Ja i ty" tchnęła w niego nadzieję. Przecież zawsze deklarował: „Marzę o tym, żeby żyć filmami, myśleć filmami, jeść filmami, śnić filmami. Tak jak poeta żyje, myśli, je i śni poezją".
Wielka miłość do Godarda
Jest jednym z największych artystów filmowych XX wieku. Urodził się w 1940 roku, był synem poety i krytyka filmowego Attilio Bertolucciego, wielkiego przyjaciela Pasoliniego. W dorosłość wchodził w latach 60. W roku 1968 miał 27 lat i jak mówi, ten czas był dla niego niezwykłym doświadczeniem. Mieszały się ze sobą polityka, młodzieżowy bunt, ogromne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta