Celebrytki w ostępach
Mają sponsorów i sprzęt. Ale czy to unieważnia dokonania podróżników -celebrytów? Zachęcają do poznawania świata i podejmowania trudów samotnych wypraw
W programie Szkoła Przetrwania na kanale Discovery rozebrany do naga Bear Grylls przepływa wpław syberyjską rzekę w temperaturze minus 25 stopni. Albo przedzierając się przez afrykański busz, wyposażony tylko w nóż, manierkę i krzesiwo rozkłada legowisko na baobabie (zewsząd błyskają złowrogie oczy drapieżników), a na kolację zjada pożywne larwy wydłubane ze spróchniałego pnia powalonego drzewa.
Dzika przyroda i człowiek samotnie pokonujący jej zasadzki, podziwiający jej piękno, cofnięty w czasie i cywilizacji. Pionier, odkrywca nieznanego, silny mężczyzna, który z konfrontacji z naturą zawsze wychodzi zwycięsko. Albo kobieta: samotna, wytrwała, nieustraszona.
Dla pracownika korporacji, który co dzień odbija kartę magnetyczną, dzień spędza w szklanym boksie, a wakacje all inclusive na tureckiej Riwierze, taka przygoda to rozrywka ciekawsza niż taniec z gwiazdami. Oderwanie od rzeczywistości, skok do egzotycznego świata, marzenie o ekstremalnych wyczynach.
Kto jeszcze czyta Adolfa Szklarskiego, Arkadego Fiedlera, Juliusza Verne'a? Literaturę zastąpiły telewizyjne programy podróżnicze, dostawca kompaktowych marzeń dla niedoszłych Robinsonów Cruzoe. Oglądając Travel Channel, Discovery, Podróże TV, TVN Style, National Geographic świat ma się na wyciągnięcie pilota.
Planeta się skurczyła, podróżowanie stało się proste, banalne i dostępne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta