Internauci żyją na wysokich obrotach
Spada aktywność towarzyska wśród tych, którzy nie korzystają z sieci, bo mają mniej znajomych – mówi dr Dominik Batorski.
Kim jest polski internauta?
Dominik Batorski, socjolog zajmujący się problematyką Internetu: Przeciętny użytkownik to osoba w wieku około 35 lat, jednak z Internetu najintensywniej korzystają osoby młode, między 15 a 29 rokiem życia. Spędzają w sieci ponad dwie godziny dziennie. Polskie edycje badania World Internet Project pokazują zresztą, że krąg osób, dla których sieć jest najważniejsza, systematycznie się rozszerza. W 2010 był na pierwszym miejscu w grupie 15 – 19. Rok później grupa ta rozszerzyła się do 24. roku życia. W 2012 r. na Internet jako najważniejsze medium wskazywały już osoby do 29. roku życia.
A co z osobami starszymi?
Im osoba starsza, tym ważniejsza jest dla niej telewizja, a mniejsze znaczenie ma sieć. Granica między tymi osobami przebiega między 30. a 35. rokiem życia. Oczywiście wiele zależy również od innych czynników. Osoby lepiej wykształcone częściej zaglądają do Internetu, ignorując telewizję.
Dlaczego młodzi ludzie wybierają Internet, a nie telewizję?
Bo jest lepiej dostosowany do ich potrzeb, oczekiwań i stylu życia. To bardzo wszechstronne medium pozwalające na różnego rodzaju aktywności, od dostępu do informacji i różnych form komunikowania się z innymi przez rozrywkę, filmy i muzykę po edukację czy zastosowania związane z pracą. Ważne jest także to, że daje on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta