Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji i przestój są odpłatne

07 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Nieważne z mocy prawa jest zarówno formalne zwolnienie się z obowiązku wypłaty pieniędzy za czas powstrzymywania się od działań konkurencyjnych wobec firmy, jak i przerwy w jej funkcjonowaniu

Zawierając umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, strony powinny dokładnie określić wysokość odszkodowania należnego pracownikowi. Przy czym zgodnie z art. 1012 § 3 k.p. nie może być ono niższe niż 25 proc. wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał przed ustaniem zatrudnienia przez czas odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Formalne uniki

Strony nie mogą się natomiast umówić, że pracownik rezygnuje z odszkodowania albo wyraża zgodę na nieodpłatny zakaz konkurencji. Byłoby to sprzeczne z art. 1012 § 1 k.p. Zamieszczenie takiego zapisu w treści umowy o zakazie konkurencji nie powoduje jednak nieważności całego kontraktu, lecz jedynie jego zastąpienie przez normę art. 1012 § 3 k.p.

Wskazywał na to wyraźnie SN w wyroku z 17 grudnia 2001 r. (I PKN...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9456

Wydanie: 9456

Spis treści
Zamów abonament