Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwczesna zgoda na przyszłe potrącenia

07 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracodawca nie może zabezpieczać w umowie swoich potencjalnych przyszłych roszczeń. Każde ich potrącenie z pensji zatrudnionego wymaga jego pisemnej aprobaty opiewającej na konkretną kwotę

Pracodawca może dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika należności innych niż wymienione w art. 87 k.p. (obowiązkowych) tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 k.p.).

Ale nie może tu chodzić o ewentualne przyszłe roszczenia. Jeśli zatrudniony w umowie o pracę lub w kontrakcie o wspólnej odpowiedzialności materialnej wyrazi zgodę na potrącenie przez pracodawcę z pensji należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji, jest ona nieważna z mocy art. 18 k.p.

Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 4 października 1994 r. (I PZP 41/ 94), uzasadniając to tym, że taki zapis umowny byłby sprzeczny z szeregiem przepisów k.p. Zwłaszcza narusza treść art. 91 k.p., z którego według Sądu Najwyższego wynika, że pracownik wyrażając zgodę na potrącenie z wynagrodzenia za pracę powinien mieć świadomość wielkości długu i istnienia przesłanek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9456

Wydanie: 9456

Spis treści
Zamów abonament