Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy oczekiwania mają sens prawny

07 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Maciej Kaliński

Niejednoznaczne postanowienia ogólnych warunków tłumaczy się na korzyść konsumenta

W najnowszym raporcie rzecznika ubezpieczonych dotyczącym ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym zakwestionowano prawo konsumentów do zawierania tego rodzaju umów. Przeciętny konsument ma być pozbawiony możliwości podjęcia świadomej decyzji o zawarciu umowy, której treść kształtują ogólne warunki ubezpieczenia, mimo doręczenia mu ich zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rzecznik uważa za niezasadne przypisywanie konsumentowi zrozumienia skutków jego oświadczenia woli, tworzącego umowę. W ten sposób sugeruje, że między stronami nie dochodzi w ogóle do jej zawarcia – ze względu na brak wymaganego konsensu. Miałoby to chronić konsumentów przed niekorzystnymi skutkami umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Zawsze jest ryzyko

Nie powinno dziwić, że ludzie inwestują pieniądze, wdając się w umowy z podmiotami, które zajmują się tym zawodowo. Inwestowanie zawsze łączy się jednak z ryzykiem. Niekiedy jest to ryzyko upadku banku (czasem minimalizowane przez państwowe systemy gwarantowania depozytów), kiedy indziej również ryzyko związane z modelem zarządzania środkami przez profesjonalistę, któremu je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9456

Wydanie: 9456

Spis treści
Zamów abonament