Czy wynagrodzenia sędziów są chronione
W uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sędziowskich wynagrodzeń można odczytać pęknięcie motywacyjne i niekonsekwencje – pisze przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
W świetle art. 178 ust. 2 konstytucji, który stanowi, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, tytułowe pytanie może się wydać retoryczne, a wątpliwość niezrozumiała. Życie pokazuje jednak, że odpowiedź wcale nie jest tu tak jednoznaczna ani oczywista.
Przyczynami występujących trudności są z jednej strony ogólnikowość tego przepisu, a z drugiej błędne jego pojmowanie jako rodzaju osobistego przywileju mającego zapewnić sędziemu ponadprzeciętny standard materialny. Tymczasem istotą tego unormowania nie jest wzgląd na osobę sędziego, lecz na sprawowany urząd. Przepis ma przede wszystkim znaczenie ustrojowe, stanowiąc gwarancję niezależności materialnej sędziego, niezbędną dla należytego wykonywania jego funkcji sądzenia. Mocne powiązanie tej normy z istotą władzy sędziowskiej potwierdza fakt, że znajduje się ona w tym samym artykule konstytucji, który reguluje niezawisłość sędziowską będącą „zasadą zasad" wymiaru sprawiedliwości w całym cywilizowanym świecie.
Ważny mechanizm
Trudności z konkretyzacją treści art. 178 ust. 2 konstytucji przez ustawodawcę zwykłego wynikają nie tylko z braku bliższego wskazania co do wysokości wynagrodzenia, które mogłoby być uznane za godne urzędu sędziowskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta