Jak ustalić obrót w przypadku usług finansowych
Transakcje na instrumentach pochodnych są identyfikowalne, zatem zysk obliczany dla celów VAT powinien być ustalany oddzielnie dla każdej z nich
Tak orzekł WSA w Warszawie 11 stycznia 2013 r. (III SA/Wa 1470/12).
Bank zawiera ze swoimi klientami transakcje na instrumentach pochodnych mające na celu zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym związanym np. z nieoczekiwanymi zmianami kursów walut i stóp procentowych. Transakcje te zawierane są w obrocie pozagiełdowym. W związku z tym bank wystąpił z wnioskiem o interpretację zadając pytanie, czy w przypadku transakcji na instrumentach pochodnych, obrotem dla celów VAT jest zysk osiągnięty przez bank z tytułu transakcji w danym okresie rozliczeniowym.
Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, obrotem dla celów VAT nie jest wynagrodzenie z konkretnego kontraktu z kontrahentami, lecz pewien wynik finansowy realizowany w danym okresie. Organ podatkowy w interpretacji (IPPP1/443-1473/11-2/EK) uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organów podatkowych rozłożenie w czasie transakcji nie jest celowe.
W przypadku operacji dotyczących pochodnych instrumentów finansowych, wynagrodzeniem banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta