Sposób na komorniczą pomyłkę
Czy w przypadku, gdy pozwany aktywnie uczestniczy w sprawie, nie należałoby odebrać od niego numeru PESEL, a nawet uzależnić skuteczność pierwszej czynności procesowej od jego podania? – pyta prawnik.
Ostatnio media opisały historię kobiety chorej na raka, której komornik przez pomyłkę (z uwagi na przypadkową zbieżność imienia i nazwiska) zajął konto bankowe. W mojej ocenie problem jest poważniejszy i bynajmniej nie jednostkowy.
Sąd, wydając wyrok, np. zasądzając określoną kwotę od dłużnika, wymienia pozwanego tylko z imienia i nazwiska. Jeżeli jest to imię i nazwisko popularne, np. Jan Kowalski, to orzeczenie takie będzie „nadawało się do wykonania" w stosunku do kilkuset osób w kraju. I tak naprawdę tylko od wierzyciela będzie zależeć, którego Kowalskiego wskaże komornikowi do prowadzenia egzekucji. Oczywiście następnie sprawę można starać się wyjaśniać, wnosić skargę na czynności komornika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta