Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasze mięso w kryzysie ratuje się eksportem

07 lutego 2013 | Ekonomia | Beata Drewnowska
Ubiegły rok był udany dla eksporterów mięsa z Polski. Hitem w Unii Europejskiej okazał się nasz drób.
źródło: Rzeczpospolita
Ubiegły rok był udany dla eksporterów mięsa z Polski. Hitem w Unii Europejskiej okazał się nasz drób.

Żywność | Branżę mięsną czeka kolejny trudny rok. Surowce będą nadal drogie, a popyt na jej produkty może wyhamować.

– Prognozy dotyczące cen surowca nie wróżą dobrze przetwórcom mięsa wieprzowego. Branża cierpi też na przerost mocy produkcyjnych, dlatego nie spodziewałbym się poprawy sytuacji w tym segmencie rynku – mówi „Rz" Krzysztof Kozieł, analityk Biura Maklerskiego BGŻ.

Pogłowie trzody chlewnej jest dziś w Polsce najniższe od kilkudziesięciu lat. Według ostatnich danych GUS w listopadzie 2012 r. sięgnęło 11,1 mln sztuk. Było o niemal 15 proc. niższe niż rok wcześniej.

Upadłości nadal groźne

Mała podaż surowca sprawia, że jest on nadal bardzo drogi. Jak podaje Agencja Rynku Rolnego (ARR), w styczniu 2013 roku średnia cena żywca w Polsce,  w przeliczeniu na euro, była wyższa niż we Francji, Holandii czy Danii.  Wprawdzie w ostatnich tygodniach doszło u nas do obniżek, ale ekonomiści nie wykluczają, że kolejne tygodnie przyniosą ponownie wzrosty cen.  Istnieje bowiem duże ryzyko, że pogłowie trzody będzie nadal spadać. Jego odbudowie nie sprzyjają choćby wysokie ceny pasz.

Ekonomiści Banku BGŻ zwracają uwagę, że na razie jesteśmy wśród największych producentów trzody w UE, ale nasza pozycja bardzo szybko słabnie. Według Eurostatu w 2011 roku zajmowaliśmy czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji wieprzowiny. BGŻ nie wyklucza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9456

Wydanie: 9456

Spis treści
Zamów abonament