Nasz problem z Radą
Polski bank centralny nie powinien zamrozić kosztu pieniądza na obecnym poziomie, bo to oznacza wzrost realnych stóp w recesyjnym otoczeniu.
Zmiany w bilansie czynników ryzyka dla przyszłego wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce są tak uderzające, że nie zauważyć ich może tylko ktoś naprawdę odporny na liczby i fakty. Modelowe prognozy płytkiej recesji, z ujemnymi odczytami dynamiki PKB rzędu minus 0,5–0,4 proc. w pierwszym kwartale roku i oscylujące wokół zera w drugim, są wiarygodne. Drugie półrocze może być trochę lepsze, choćby z uwagi na efekt bazy statystycznej.
Dane o dynamice konsumpcji prywatnej i sprzedaży detalicznej, zestawione z prognozami dotyczącymi stanu rynku pracy, potwierdzają za to brak możliwości szybkiego odbicia wzrostu generowanego przez popyt krajowy. Wyższe tempo wzrostu gospodarczego da się przypisać bazie oraz umiarkowanej poprawie popytu zewnętrznego.
W pierwszym kwartale tego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta