Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie może swobodnie przesuwać urlopu

07 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Termin wypoczynku trzeba bezwzględnie odsunąć, gdy zatrudniony jest niezdolny do pracy. Inne powody jego odroczenia pracodawca może uwzględnić, ale nie ma takiego obowiązku

- Pracownik ma zapisany w planie urlopów termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Przez prawie dwa tygodnie poprzedzające urlop był chory. W pracy stawił się w piątek i stwierdził, że ze względu na chorobę nie może rozpocząć zaplanowanego od poniedziałku wypoczynku. Niezbyt nam pasuje, by urlop był przesuwany. Czy ta sytuacja obliguje nas do przesunięcia urlopu na termin późniejszy? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien wykorzystywać dni wakacji w terminie ustalonym w planie urlopów. Czas ich wybrania może zostać przesunięty tylko w razie zaistnienia sytuacji wymienionych w przepisach. Ale z pytania nie wynika, by jakaś z nich miała miejsce.

Nierozpoczęty urlop obligatoryjnie przesuwa się na termin późniejszy w przypadku, gdy pracownik nie może go rozpocząć w ustalonym dniu z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.

Obowiązek odroczenia

W szczególności – ale nie tylko – dzieje się tak z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9456

Wydanie: 9456

Spis treści
Zamów abonament