Od mostu do mostu
Do Maurzyc pod Łowiczem przyjeżdżali inżynierowie z całej Europy, by zobaczyć pierwszy na świecie żelazny most bez nitów.
Pola i zagajniki w pobliżu wsi Znamirowice w okolicach Nowego Sącza przecina głęboki parów, na którego dnie srebrzy się niewielki potok uchodzący do Jeziora Rożnowskiego. W miejscu, gdzie jar zbliża się do lasu, jego ściany łączy potężna kamienna budowla; u jej dołu widać ciemny wlot sklepionego kolebkowo tunelu, którym płynie woda. Ten wznoszący się ku niebu mur, o wysokości ponad 15migrubości6m,niepowstał w czasach średniowiecza. Ma niespełna pół wieku. To największy, długości 12 m, kamienny most na świecie, zbudowany przez jednego człowieka – Jana Stacha, gospodarza ze Znamirowic.
Przyczyna, która skłoniła go do podjęcia tego heroicznego trudu, była prozaiczna – kłótnia z sąsiadem, który zabronił mu korzystania z jedynej po powstaniu Jeziora Rożnowskiego drogi prowadzącej do jego gospodarstwa. Budowa ukończona w 1970 r. kosztowała go trzy lata pracy od świtu do nocy. Koroną mostu ułożoną z głazów z twardego karpackiego fliszu prowadzi droga, na której mogą się wyminąć dwa spore samochody. Stach sam zbudował jej półkilometrowy odcinek. Niezwykłe przedsięwzięcie rolnika ze Znamirowic wzbudziło w swoim czasie zrozumiałą sensację. Zwłaszcza że Jan Stach, zmarły niedawno w wieku 92 lat, nie był wcale, jak można by przypuszczać, zdziwaczałym, zawziętym odludkiem. Przeciwnie, znano go w okolicy jako wiejskiego muzykanta, wodzireja na weselach, radiestetę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta